Sukces członków MDP Szerzyny w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Każdego roku, wieloletnia już edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, przynosi liczne sukcesy osiągane przez uczniów z naszej miejscowości. Tego roku było podobnie. Eliminacje gminne odbyły się dnia 25.03.2013 roku i bezapelacyjnie, zdominowane zostały przez członków MDP Szerzyny. W tym etapie wzięło udział około 40 uczniów, reprezentujących swoje szkoły w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum. Eliminacje składały się z dwóch części: pisemnego testu oraz odpowiedzi ustnej. Do etapu powiatowego, zakwalifikowało się czworo uczniów z SP oraz Gimnazjum w Szerzynach (SP: Bartosz Filipak i Jakub Bochenek – członek MDP Szerzyny; Gim.: Konrad Filipak i  Weronika Wierzgacz – również członkowie MDP Szerzyny).

P1080700

Kiedy nadszedł dzień eliminacji powiatowych, wszyscy członkowie MDP, ściskali kciuki za swoich kolegów. Finał powiatu odbył się 3 kwietnia br. w Tarnowie, gdzie pomimo większej konkurencji, trudniejszych  pytań oraz dużej dawki stresu, obydwie kategorie wiekowe wygrali członkowie MDP Szerzyny, (SP: I miejsce Jakub Bochenek – członek MDP Szerzyny, II miejsce Bartosz Filipak; Gim.: I miejsce Konrad Filipak – członek MDP Szerzyny) kwalifikując się tym samym do etapu wojewódzkiego. Zaznaczyć trzeba, że Miejsce w ścisłej czołówce w grupie Gimnazjum zajęła także Weronika Wiergacz – również członek MDP Szerzyny.

P1080719

Kolejny etap – wojewódzki – odbył się dnia 30.04.2013 w Szkole Aspirantów w Krakowie, gdzie na uczestników, oprócz emocji i rywalizacji turniejowej, czekało również kilka niespodzianek. Pierwszym punktem tego dnia było wspólne śniadanie. Po jego zakończeniu, wydzielone zostały grupy wiekowe i uczniowie rozeszli się do przydzielonych sal, w których odbyła się część pisemna. Gdy już ostatni zawodnik odłożył długopis i oddał test, uczestnicy zebrali się na auli, gdzie przygotowany został wykład pod hasłem ,, Nie wypalaj traw”, a także film z katastroficznego pożaru w Kuźni Raciborskiej. W czasie ich trwania napięcie rosło i każdy był bardzo zdenerwowany, ponieważ chciał wypaść jak najlepiej. Nadeszła długo wyczekiwana chwila. W I grupie do finału ustnego, z 3 miejsca ex aequo zakwalifikował się dh Jakub natomiast w grupie II część pisemną zwyciężył dh Konrad. Ostatecznie po finale ustnym dh Jakub uplasował się na miejscu IV natomiast dh Konrad zajął II miejsce co dało mu awans do finału centralnego OTWP. Kolejny wielki sukces członków naszej MDP. Nasz kolega Konrad wywalczył upragniony awans, a my z niecierpliwością oczekiwaliśmy daty finału.

31

W dniach od 6 do 9 czerwca 2013 roku, w Kołobrzegu, miał miejsce – wymarzony dla nas i dla naszego kolegi Konrada – finał centralny OTWP. Sam awans druha Konrada Filipaka do ostatniego etapu turnieju, był już powodem do radości. Dla uczestników finału zaplanowana została 3 – dniowa wycieczka nad piękne polskie morze. Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu, zjedzeniu kolacji i kilku rozmowach zapoznawczych, wszyscy zawodnicy biorący udział w turnieju udali się na rejs statkiem, gdzie można było odetchnąć przed zbliżającym się stresem. Następnego dnia rano odbyły się eliminacje pisemne, które wyłonić miały zawodników do etapu ustnego. Organizatorzy zadbali o to, aby rozładować napięcie i zabić czas. W czasie gdy komisja sprawdzała testy, zorganizowana została wycieczka, w której uczestnicy zwiedzili miasto Kołobrzeg, a także Muzeum Oręża Polskiego. Kiedy sędziowie ogłosili wyniki okazało się, że druh Konrad w teście pisemnym zajął miejsce 7, co nie dało mu niestety awansu do dalszej części konkursu. Pomimo tego, zarówno sam Konrad, jak również każdy członek MDP, może być dumny z tak wielkiego osiągnięcia!