Wiedza na co dzień: Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED)

AED jest to urządzenie służące do przeprowadzania zabiegu przywrócenia akcji serca u osób, u których nastąpiło zatrzymanie krążeniowo oddechowe, jak również u osób, u których wystąpiło poważne zaburzenie rytmu serca np. migotanie komór lub przedsionków.

Przeciętny defibrylator składa się z dwóch elektrod oraz jednostki centralnej. Defibrylator AED pracuje na zasadzie współpracy z osobą która aktualnie udziela pomocy osobie poszkodowanej, wydając jej polecenia, instruując ją, jak ma wykonywać czynności ratownicze, bada czynności serca a także gdy jest to potrzebne, może wykonać zatrzymanie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływając przez serce, uniemożliwiają mu prawidłową prace. Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy prądem o odpowiednio dużej energii, która pozwala na uratowanie mu życia, poprzez uregulowanie jego pracy.

Sytuacja AED w Polsce i Małopolsce

W Polsce planuje się upowszechnienie użycia defibrylatora typu AED w miejscach dużych skupisk ludzi. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, defibrylator powinien znajdować się tam, gdzie prawdopodobieństwo nagłego zatrzymania krążenia (NZK) jest większe niż raz na 2 lata. Według PAD (programu powszechnego dostępu do defibrylatora) rozmieszczenie urządzeń powinno umożliwiać skorzystanie z nich w ciągu 3 minut, lecz w praktyce defibrylatory montowane są w ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, w szkołach, galeriach handlowych, dworcach itp. W naszej okolicy najbliżej nas znajdują się one w Brzesku (2 defibrylatory) Bochni (również 2) oraz w Krakowie (41 urządzeń AED). Na Podkarpaciu najbliżej znajduje się on w Krośnie.

AED w Szerzynach

Znaczna odległość od szpitali, częste wyjazdy pogotowia ratunkowego z fili w Szerzynach do wezwań poza gminę oraz zwiększająca się ilość zdarzeń medycznych do których wzywani są strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szerzynach, spowodowały zwiększenie nacisku na wyszkolenie oraz wyposażenie strażaków w sprzęt ratownictwa medycznego. W ramach jednostki będącej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym na wyposażeniu samochodu Mercedes Atego znajduje się torba medyczna PSP R1, która w swoim składzie zawiera potrzebny sprzęt do resuscytacji krążeniowo oddechowej, poparzeń, złamań, ran krwotocznych oraz innych zdarzeń medycznych. Wyraźnie widać wzrost wyszkolenia ratowników bowiem w szeregach służą i są gotowi do wyjazdu: ratownik medyczny, student II roku ratownictwa medycznego, ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz strażacy ratownicy, którzy są w sposób ciągły doszkalani z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W związku z zapotrzebowaniem na odpowiedni sprzęt, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, zwróciła się z prośbą o pomoc w zakupie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego do Urzędu Gminy w Szerzynach. Na wniosek radnego Grzegorza Gotfryda – wiceprezesa OSP w Szerzynach przy akceptacji i przychylności Stanisława Kmiecika – wójta gminy Szerzyny udało się zebrać odpowiednie fundusze aby w niedalekiej przyszłości pozyskać urządzenie pozwalające na ratowanie tak cennego życia mieszkańców naszej gminy, jak i również mieszkańców sąsiednich gmin, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej będzie mogła teraz wyjeżdżać do zdarzeń medycznych, gdy czas dojazdu karetki będzie zbyt długi, ponieważ gdy następuje Nagłe Zatrzymanie Krążeniowe każda sekunda jest na wagę życia pacjenta.

Jak używać defibrylatora AED?

Gdy zagrożone jest życie ludzkie należy pamiętać o tzw. „Łańcuchu życia” czyli szeregu czynności ratowniczych zaczynających się od szybkiego rozpoznania i wezwania pomocy, wczesnemu rozpoczęciu resuscytacji krążeniowo oddechowej prowadzonej do przyjazdu służb medycznych i możliwej defibrylacji gdy mamy dostęp do AED. W przypadku przeprowadzenia defibrylacji z wykorzystaniem AED na schemat postępowania składają się:

• włączenie defibrylatora (do czasu jego użycia przeprowadza się resuscytację krążeniowo-oddechową),

• podłączenie kabla i naklejenie elektrod na klatkę piersiową poszkodowanego (jeżeli poszkodowane jest dziecko, należy użyć elektrod pediatrycznych). Jedna elektroda powinna znaleźć się po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowo-pachowej (na elektrodach wyraźnie jest zaznaczona gdzie należy je przykleić),

• działanie według komend głosowych wydawanych przez urządzenie. (komendy są wydawane bardzo precyzyjnie i głośno co pozwala na bardzo dobrą „współpracę” z urządzeniem).

aed

Pod takim symbolem znajdziemy AED

dh Mateusz Dudek

Członek MDP Szerzyny

Dodaj komentarz

Opiekunowie MDP

dh Krystian Furman
dh Kamil Mitoraj

Kalendarz

Maj 2024
Pon W Śr Czw Pt S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031