Reprezentacja MDP Szerzyny powróciła z Mięzynarodowego Sympozjum CTIF w Lukseburgu

29 maja przyszedł długo wyczekiwany dzień, w którym reprezentacja naszej „młodzieżówki” w składzie: dh Dominik Mitoraj, dh Marcelina Hycnar, dh Karolina Bochenek oraz dh Konrad Filipak wraz z opiekunem dh Krystianem Furmanem oraz kierowcą wyruszyli na Międzynarodowe Sympozjum Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zrzeszonych w CTIF do Luksemburgu, a dokładnie do malowniczej, turystycznej miejscowości Echternach. Była to kolejna nagroda za ciężką pracą włożoną w zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie „Najlepsi z Najlepszych”.

DSCF6740

Dzięki staraniom Wiceprezesa OSP Szerzyny dh Grzegorza Gotfryda udało się zapewnić odpowiednią sumę pieniędzy, która umożliwiła wyjazd w tę niezapomnianą przygodę, pełną wrażeń, nowych doświadczeń, ciekawych miejsc i wspaniałych ludzi. Większą część środków dh Gotfryd pozyskał od Starosty Powiatu Tarnowskiego – Pana Romana Łucarza, a pozostałość od prywatnego darczyńcy, którym był Wiceprzewodniczący Rady Gminy Szerzyny – Pan Piotr Mitoraj. Natomiast pobyt w Luksemburgu w całości został sfinansowany przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Po bezpiecznym dotarciu do celu, spotkaliśmy z niezwykle życzliwym i miłym przyjęciem. Wszystko było przygotowane na najwyższym poziomie. Już na starcie wiedzieliśmy, że to będzie wspaniały czas. Zapoznaliśmy się z osobami zarządzającymi obiektem, którzy to oprowadzili nas po budynku i pokazali nam nasze pokoje. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na wspólną kolację i wieczór zapoznawczy. Na początku mnogość języków nas przerażała, jednak z upływem czasu, wspólną grą w siatkówkę, udało się przełamać i już pierwszego dnia nawiązać kilkanaście znajomości. Tego wieczoru spotkaliśmy się również z Wiceprezes ZG ZOSP RP – dh Teresą Tiszbierek, a także główną tłumaczką ZG ZOSP RP – Panią Weroniką Szulc, z którymi to bardzo się zaprzyjaźniliśmy.

W piątek po śniadaniu ubraliśmy mundury galowe i udaliśmy się na konferencję, rozpoczynającą Międzynarodowe Sympozjum Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zrzeszonych w CTIF. Po wystąpieniu wszystkich zaproszonych gości, oficjalnym powitaniu i zapoznaniu się z planem dnia, spotkał nas ogromny zaszczyt poznania i porozmawiania z Parą Książęcą z Luksemburgu, obecną na spotkaniu. Książe Wilhelm Burbon-Parmeński oraz Księżna Stefania Burbon-Parmeńska, z każdym z nas zamienili kilka zdań, uścisnęli dłoń, życząc wytrwałości i odwagi.

Po tak niezwykłym przeżyciu z wypiekami na twarzy, oczekiwaliśmy na warsztaty przygotowane dla uczestników. Wszystkie państwa przydzielono do dwóch grup anglojęzycznej i niemieckojęzycznej, których prowadzącymi byli: Niemcy, Anglicy, Austriacy, a także Finowie. Zapisaliśmy się do pierwszej z nich i zaczęliśmy swoje zajęcia od prezentacji przygotowanej przez Niemców. W czasie jej trwania podjęliśmy tematykę związaną ze współczesnym komunikowaniem się młodzieży, możliwościami rozwoju, a na zakończenie dyskutowaliśmy o tym, jak wygląda działalność „młodzieżówek” w różnych krajach. Po przerwie na obiad warsztaty zostały wznowione od prelekcji grupy z Anglii. Zajęliśmy się sprawami szkoleń w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych, oraz snuliśmy plany nad ewentualnym stworzeniem międzynarodowego certyfikatu, który można by uzyskać po odbyciu „służby” w szeregach MDP i który potwierdzając zdobytą wiedzę i umiejętności, byłby rozpoznawalny na całym kontynencie europejskim. Kolejnym zagadnieniem, któremu poświęciliśmy dyskusje, była postawa „wzorowa do naśladowania”. Tym tematem zajęli się nasi rówieśnicy z Austrii. Rozmawialiśmy między innymi o tym, jakie cech powinno się spełniać, aby swoją osobą można stać się takim wzorem. Rozważania zakończyliśmy ustalając pewien kanon postępowania w mundurze, czyli wszystko to, co nam wolno, a czego nie, gdy jesteśmy w mundurze strażackim. Ostatni warsztat został poprowadzony przez Finów. W sposób niezwykle ciekawy opowiadali o możliwościach rozwijania działalności prewencyjnej, by działała ona na jak największą skalę. Każdy opowiadał również, co robi się w jego kraju w tym kierunku. Wszystkim najbardziej spodobała się idea naszego przedmiotu szkolnego – Edukacja dla bezpieczeństwa, gdyż jednogłośnie uznali, że chcieli by mieć takie zajęcia u siebie w szkołach. Swoje część Finowie zakończyli prezentacją gry na smartfony i tablety, która uczy sposobów ewakuacji, poprzez m.in. szybkie i prawidłowe czytanie znaków ewakuacyjnych. Wszyscy prowadzący warsztaty zebrali wspólne myśli, które przedstawili następnego dnia.

Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na aktywny wypoczynek i na zakończenie dnia rozegraliśmy kilkanaście sparingów z nowopoznanymi przyjaciółmi z obcych krajów.

Kolejny dzień i pobudka o godzinie 7.00, która nie napawała optymizmem. Jednak szybko nasze nastroje poprawiło solidne i przepyszne śniadanie. Po posiłku o godzinie 9.00 udaliśmy się na w mundurach na oficjalne zakończenie sympozjum w którym wzięło udział około 100 osób z 19 państw europejskich. Przedstawiciele z czterech krajów, którzy dzień wcześniej prowadzili z nami warsztaty, przedstawili to, czego dowiedzieli się od nas i reszty drużyn, zbierając wszystko w jedną całość, podsumowali jak wyglądały zajęcia i do jakich konkluzji doszliśmy. Jako Polska otrzymaliśmy pochwałę za aktywny udział w warsztatach, a także przedstawiona została przez prowadzących z Finlandii idea przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”, jako „znakomitego pomysłu ułatwiającego przeprowadzanie działalności prewencyjnej na dużą skalę”.

Następnie odbyły się uroczyste przemówienia i najważniejsza część zakończenia, pożegnanie JOS THOLLA przewodniczącego Komisji Młodzieży CTIF i przejęcie funkcji przez jednogłośnie wybranego Jörna Kuinke. Słowa podziękowania dla obydwóch panów wyrazili członkowie CTIF, a w tym dh Teresa Tiszbierek. Na koniec programu nie zabrakło też chwili uwagi dla nas, przedstawicieli Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, którym wręczono pamiątkowe dyplomy i poproszono o wpis do kroniki upamiętniającej Sympozjum w Luksemburgu. Po sesji zdjęciowej i ponad 3-godzinnej konferencji, oficjalnie zakończono sympozjum.

Popołudnie mieliśmy wolne, więc wybraliśmy się na spacer do centrum miasta, w którym spędziliśmy tych kilka niezapomnianych dni. Echternach – najstarsze miasto w Księstwie Luksemburga i jedno z najbardziej zabytkowych. Miasto zrobiło na nas wrażenie, stare zabytkowe gotyckie budynki położone nad małą rzeką płynącą przez miasto mają swój osobliwy urok. Opłaciło się zrobić parę kilometrów i ujrzeć jak to wygląda w innym kraju. Ostatnia noc spędzona integracyjnie z nowo poznanymi znajomymi grając w siatkówkę, prowadząc luźne rozmowy, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jak wygląda funkcjonowanie innych „młodzieżówek” w Europie. W ostatni dzień wstaliśmy około godziny 8, spakowaliśmy nasze rzeczy i poszliśmy zniechęceni na śniadanie bo wiedzieliśmy, że to nasze ostatnie śniadanie w Luksemburgu. Po posiłku wymeldowaliśmy i pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z innych państw. Ze smutkiem, ale również wspaniałymi wspomnieniami wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Na pełną fotorelację zapraszamy do galerii na stronie, w tym miejscu – OSP Szerzyny !

dh Marcelina Hycnar

dh Karolina Bochenek

dh Konrad Filipak

Członkowie MDP Szerzyny

oraz dh Dominik Mitoraj

Dowódca MDP Szerzyny

 

Dodaj komentarz

Opiekunowie MDP

dh Krystian Furman
dh Kamil Mitoraj

Kalendarz

Czerwiec 2014
Pon W Śr Czw Pt S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30